Obniżki ceł w Chinach na 187 produktów z importu

Chińskie ministerstwo finansów w ubiegłym tygodniu opublikowało na swojej stronie rozporządzenie wydane przez komisję taryf celnych rady państwa dotyczące obniżenia ceł importowych na 187 produktów. Dla państw cieszących się klauzulą najwyższego uprzywilejowania jak np. Polska średnie cła na te produkty po obniżce będą wynosiły 7,7 proc. zamiast 17,3 proc. Obniżki dotyczą głównie produktów spożywczych, farmaceutycznych, suplementów diety i odzieży. Chińskie władze starają się udowodnić, że otwierają swój rynek na zagraniczne importowane produkty i dążą do zrównoważenia bilansu handlowego i zwiększenia eksportu.

Obniżka ceł będzie miała jednak niewielki wpływ na wielkość łącznego importu do Chin. Niemal dziesięcioprocentowa średnia obniżka została obliczona ze średniej arytmetycznej stawek celnych, bez uwzględnienia wartości importowanych produktów w poszczególnych grupach. Wiele z grup, w których obniżono cła obejmują wąski zakres produktów o niewielkiej wartości importu. Z punktu widzenia polskich eksporterów warto jednak zapoznać się z pełną tabelą opublikowaną przez chińskie władze, gdyż w niektórych grupach w których oferta polskich eksporterów jest atrakcyjna obniżki stawek celnych są dość istotne.

I tak np.:

– różne rodzaje mleka w proszku z 20 proc. na 0 proc.

– woda mineralna z 20 proc. na 10 proc.

– pieluchy, pieluchomajtki i podobne produkty z 7,5 proc. na 0 proc.,

– ręczniki higieniczne i podkłady z 14 proc. na 8 proc.

– preparaty do usuwania nieprzyjemnych zapachów, odświeżacze powietrza (zarówno podgrzewane jak i dyfuzji naturalnej) itp. z 10 proc. na 5 proc.

– dezodoranty, sole do kąpieli z 10 proc. na 5 proc.

– szampony z 6,5 proc. na 2 proc.

– kosmetyki do makijażu oczu i ust z 10 proc. na 5 proc.

– szereg wyrobów medycznych z 6 proc. na 2 proc.

Należy jednak bardzo uważnie sprawdzić numery klasyfikacji celnej gdyż np. mleko w proszku, dla zwolnienia z cła importowego, musi być sklasyfikowane pod chińskim kodem 21069090.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

I agree